Deprese - co to je?

Deprese je charakterizována  přetrvávajícím pocitem intenzivního smutku, beznaděje a ztráty zájmu.

V mnoha případech se deprese objevuje bez zjevné příčiny.Může ji vyvolat řada faktorů, např. nemoc, hormonální porucha nebo nerovnováha v těhotenství ( předporodní deprese ) nebo po porodu ( poporodní deprese ), a stresové životní události, jako je smrt blízké osoby. Také bývá vedlejším účinkem některých léků, např. hormonální antikoncepce. Deprese je častější u žen, mívá rodinný výskyt a projevuje se při různých genových mutacích.

V mozcích lidí trpících depresí byly nalezeny různé změny, např. snížená hladina neurotransmiteru serotoninu, zvýšená hladina enzymu monoaminooxidázy, úbytek buněk v hipocampu ( oblasti mozku spojené s pamětí a náladami ), neobvyklá aktivita v amygdale a části prefrontální kůry. Přesto není známo, jakým mechanizmem by tyto strukturální a funkční změny mohly vyvolávat depresi.

Příznaky a léčba deprese

Mezi postiženými jsou velké rozdíly v příznacích a jejich závažnosti.Většina z nich udává kombinaci následujících příznaků: dlouhodobý pocit smutku, ztráta zájmu o cokoli, ztráta radosti ze života, potíže s rozhodováním, pocity, že nic nezvládají, zhoršení koncentrace, stálá únava, podrážděnost, změny chuti k jídlu a změny hmotnosti, poruchy spánku, ztráta zájmu o sex, ztráta sebevědomí, přecitlivělost a myšlenky na sebevraždu, případné pokusy o ni. U některých lidí se střídají období deprese s epizodami neobvyklého štěstí (mánie). V Tomto případě se jedná o bipolární afektivní poruchu (maniodeprese)

Obvykle se deprese léčí psychoterapií, léky ( antidepresivy ) nebo jejich kombinací. Experimentální léčba spočívá v hluboké mozkové stimulaci ( DBS ), kdy se pomocí implantovaných elektrod stimulují různé části mozku.

Přírodní antidepresiva ( kešu oříšky, ženšen pravý...)

Jednou z možností jak s depresí pracovat je i terapie na EEG biofeedbacku a terapie v šungitové komnatě.

 

 


google-site-verification: google721ee71ef43a266b.html