Bílá a černá?

11.04.2011 18:49

Mánie a deprese: Jako den a noc, bílá a černá.

Pokud vystřídá náhlé veselí a horečná aktivita dlouhý smutek a deprese, může se jednat o bipolární afektivní poruchu. Slyšeli jste někdy o ní?

Co je příčinou Bipolární afektivní poruchy?

Předpokládá se, že je výsledkem kombinace faktorů biochemických, genetických a faktorů prostředí. Hrají zde roli hladiny některých neurotransmiterů ( neuro přenašečů ) v mozku, např. noradrenalinu, serotoninu a dopaminu.Bipolární afektivní porucha mívá rodinný výskyt, geneticky vliv je tu významný.Vlivy prostředí, např. velké životní události ( stresory )mohou působit jako spouštěcí faktor.

Dříve se jí říkalo maniodepresivní psychóza, nebo maniodeprese a byla známá tím, že jí trpěli především umělci a lidé kreativní - například herec Miloš Kopecký, Petr Muk, Napoleon Bonaparte, Richard Muller, Ernest Hemingway a další…..

V současnosti dostala výstižnější název bipolární afektivní porucha, protože se při ní střídají dva póly chování. Představují je dvě fáze – manická a depresivní

Neexistuje v současné době prokazatelné lékařské vyšetření, které by prokazovalo přítomnost této nemoci. Možná proto trvá několik let, během nichž pacient vystřídá čtyři až pět psychologů a psychiatrů, než je stanovena správná diagnóza. Situaci komplikuje i to, že pacienti nechtějí uvěřit, že nejen pokles nálady, ale i její vzestup je pouhým důsledkem chemické nerovnováhy mozku. Navíc má tato diagnóza u různých osob různý průběh v čase. Fáze manie a deprese střídají od několika hodin po několik týdnů a měsíců. Proto léčba zůstává většinou medikamentózní – psychofarmaka( antidepresiva) , i když nově se k lékům přidávají psychosociální intervence (elektrokonvulzivní terapie). Jednou z možností jak s touto nemocí pracovat je i podpůrná terapie pomocí přístroje EEG biofeedback.


google-site-verification: google721ee71ef43a266b.html