Elektronické lízátko

15.05.2011 11:25

Dokáže elektronické lízátko vrátit slepcům zrak?


BrainPort promítá jednoduchý obraz okolí na jazyk pomocí slabých elektrošoků

U kulatého stolečku ve venkovním prostoru kavárny se labužnicky rozvaluje na židličce muž v černých brýlích. Je slunečný den, a tak se není co divit. Zarážející je jen úzký kabel, který vede od brýlí až k jeho ústům! Ve skutečnosti jde o slepce, který si právě vychutnává pomocí nového přístroje možnost rozhlédnout se kolem sebe.

Že si z vás utahujeme? Kdepak! Nakoukněte s EPOCHOU do vědeckých laboratoří, kde vědci usilovně pracují na nových zlepšovácích, které by pomohly s bojem proti tmě, ve které nevidomí tráví celý svůj život.

Od hypotézy k výzkumu
Už v roce 1960 přichází jeden z amerických vědců Paul Bach-y-Rita (1934–2006) s odvážnou hypotézou, že to, co vidíme, je tvořeno spíše mozkem než očima. Pokud by to tak opravdu bylo, pak by i přesto, že má člověk poškozené oči, existovala naděje na vrácení zraku! Stačilo by jen dopravit informace do zdravého zrakového centra v mozku. Vědci z laboratoře v Middletonu v americkém státě Wisconsin se rozhodli jeho hypotézu prověřit a vydali se cestou, která začíná u citlivých buněk na povrchu našich mlsných jazyků a končí až v závitech našich mozků.

Nenápadný zlepšovák
V rámci výzkumu vědci z americké společnosti Wicab vyvinuli speciální technickou pomůcku, kterou nazvali BrainPort. Ta má nevidomým lidem zprostředkovat zrak tím, že promítá jednoduchý obraz okolí na chuťové buňky jazyka pomocí jemných elektrošoků. Tím by byla pro slepce zajištěna snadnější orientace v neznámém prostoru. Přístroj přitom vypadá velmi nenápadně. Skládá se z klasických černých brýlí, které nemají daleko k těm slunečním, až na to, že oproti nim jsou vybaveny kamerou. Brýle jsou propojeny úzkým kabelem s malým elektronickým konvertorem až k takzvanému lízátku.

Černobílý svět
Lízátko je jednoduše řečeno destička (3 krát 3 centimetry) pokrytá jemným polem účinných elektrod, které se plošně dotýkají jazyka a do jeho buněk vysílají strukturovanou informaci o okolí, kterou zprostředkovává kamera umístěná v brýlích. Výsledný obrázek je sice jen černobílý (světlo odpovídá elektrickému impulsu, tma zase jeho absenci, šedé tóny vyvolají jen slabší elektrošok), ale i tak je pro nevidomého člověka velkým přínosem při jeho orientaci v prostoru. Díky impulsům, které z brýlí přenášejí obraz do jazyka, slepci získají představu o předmětech, které jsou před nimi!

Chutná jako praskající bonbony
Speciální přístroj testoval ve Velké Británii i čtyřiadvacetiletý voják Craig Lundberg, který přišel o svůj zrak při výbuchu granátu ve válce v Iráku. „Elektrické šoky skoro nebolí a dá se na ně poměrně rychle zvyknout. A jak to chutná? Dalo by se to přirovnat k praskajícím bonbonkům nebo třeba k tomu, že cucáte zhruba tak devítivoltovou plochou baterii.“ Vědci ale mysleli i na slabší povahy. Kdyby přece jen někomu byly elektrošoky nepříjemné, může si je díky speciálnímu ovladači zeslabit podle libosti.

Nejdřív je trénink …
Nevidomí si na BrainPort zvyknou do dvou hodin! Po deseti hodinách se ale výsledky dostavily zatím vždy. To už jsou slepci schopni rozeznávat předměty kolem sebe. Nedělá jim větší problémy odhadnout, v jaké vzdálenosti se nacházejí, a případně je poté uchopit. „Jde jenom o zvyk,“ shodují se vědci. Po delší době jsou nevidomí dokonce schopní orientovat se bez jakékoli pomoci sami venku! S uvedením na trh se ještě vyčkává, ale údajně je to jen otázka času.

Lenka Fikrová

Když nové oko, tak bionické!
· Další možností boje proti věčné tmě je bionické oko.
· Zařízení funguje na principu speciálních brýlí, ve kterých je zabudována kamera. Ta zachycuje obraz, který přemění na elektrické signály.
· Ty jsou přeneseny na zbytek neuronů v sítnici. Bionické oko by mělo umožnit zachycení světelných bodů, ze kterých si mozek zrekonstruuje obraz okolí.

Převzato EPOCHA


google-site-verification: google721ee71ef43a266b.html