Šumící mozek

11.03.2011 11:20

"Šumící mozek" nám pomáhá rychleji se učit

Pokud se někdo není schopen přes veškerou snahu naučit tančit, není to tím, že by postrádal smysl pro rytmus.

Vědci zjistili, že schopnost učit se novým věcem, třeba i pohybům, ovlivňuje gama-aminomáselná kyselina v mozku, kterou označili jako GABA (Mozkovou činnost obvykle pomáhá regulovat gama-aminomáselná kyselina ( GABA ), produkovaná tlumivými (inhibičními) neurony.

Působení kyseliny GABA je možné připodobnit k lubrikantu, který zabraňuje, aby se mozkové buňky přehřály, a tlumí jejich aktivitu tak, aby se držela na stálé úrovni.

Někteří lidé ale mají schopnost hladinu této látky snížit, zvláště, když se chtějí naučit něco nového. V takovém případě vzniká tzv. "šumící" mozek a tyto osoby zvládnou například taneční kroky hned napoprvé, ani hra na klavír jim nečiní žádnou potíž.

Experti z Oxfordské univerzity skenovali oblast středního mozku zodpovědnou za kontrolu pohybu u dvanácti dobrovolníků.

Poté je požádali, aby se naučili kombinaci tlačítek na malé klávesnici. S použitím transkraniální stimulace snížili jejich hladinu GABA a zadali jim stejný úkol.

Zjistili, že redukce GABA na třetinu zrychluje schopnost učit se až o 70 procent.

Menší množství této látky vydrží v mozku asi hodinu, ale při pravidelné stimulaci může být trvalejší.

"Mezi jednotlivci jsou ve schopnosti učit se veliké rozdíly, ale náš výzkum ukázal, že je možné je ovlivnit. Také vyšlo najevo, že je možné najít způsob, jak zvýšenou kapacitu mozku udržet delší dobu," tvrdí spoluautorka studie Dr. Charlotte Staggová.

Studie byla publikována v odborném časopise Current Biology.

Korzo, 7.3.2011 13:00


google-site-verification: google721ee71ef43a266b.html