Víš, že máš v sobě elektřinu?

05.03.2011 15:34

Víš, že máš v sobě elektřinu?


Představ si, že stojíš v noci nad Prahou. Spoustu zářících světel vidíš v místech s největším provozem. Zapadlé uličky jsou osvětlené jen tolik, aby lidé neklopýtali. Takhle nějak to vypadá i v tvém mozku.

Bez elektřiny bychom dodnes po večerech sedávali při svíčkách jako v předminulém století. Naše tělo by na tom bez elektrického proudu bylo ještě mnohem hůř: nefungovalo by vůbec. Jako když zmáčkneš knoflík a vypneš televizi.

Kam se hrabou telefony!
Nervový systém je vlastně hodně složitý elektrický obvod. Kdybychom místo každé nervové buňky (neuronu) zapíchli do země špendlík, pokryli bychom plochu velkou několik čtverečních kilometrů (1 km2 = asi 150 fotbalových hřišť). Spoje mezi nimi (synapse) by vypadaly jako pavučina několiksetkrát složitější, než je telefonní síť na celé planetě!

Napětí jako v baterii

Neurony vypadají jako chobotnice a fungují jako vypínač. Důležitou roli hraje jejich součást – nervové vlákno. Povrchová membrána je na vnější straně nabitá záporně a na vnitřní kladně, stejně jako póly baterie. Tím na ní vzniká elektrické napětí, které se jakýmkoli podnětem bleskově mění. Třeba i kouskem čokolády na jazyku.

Generálem je mozek

Na povrchu všech tělesných orgánů najdeš zvláštní buňky (receptory), které fungují jako přijímače. Když si položíš na jazyk zmíněný kousek čokolády, okamžitě se zapnou receptory chuti, vůně a dotyku a z nich se jako vlna na rybníce rozběhne po nervových vláknech elektrický proud. Mezi neurony se všelijak přepíná, až dorazí do mozku. Mozek si informace přebere a rozhodne: „Spolknout a trávit!“

Vlhkost jako pomocník
Mozek vysílá své rozkazy po nervových vláknech ve formě elektrického proudu až ke svalům jazyka a k orgánům trávicí soustavy. Začnou se ti tvořit sliny, polkneš čokoládu až do žaludku a spustí se i mnoho procesů trávení. Každý orgán, třeba i oko, ucho nebo nos, má svůj vlastní elektrický obvod, který je napojený na řídící centrum v mozku. Všechny vnitřnosti i svaly jsou vlhké, proto jimi může proud doslova svištět. Vlhkost totiž snižuje elektrický odpor.

Lampičky v mozku
Průchod elektrického proudu tělem využívají lékaři, když potřebují zjistit, zda v těle všechno správně funguje. Jedno z takových vyšetření má zkratku CT a celým názvem se mu říká počítačová tomografie. Umí zobrazit průřezy jednotlivými orgány. Díky němu víme, že náš mozek svítí jako miliony lampiček. Právě to jsou neurony, o nichž toho teď už víš hodně.

Eva Srbová


google-site-verification: google721ee71ef43a266b.html