Výžíva mozku a chytré tuky

15.05.2011 11:28

Chytrost podávejte po lžičkách


Chcete pro své děti něco udělat? Pak dobře krmte jejich mozek. Jejich IQ tím poskočí o několik bodů nahoru. Řekneme vám proč i jak na to.

Mozek je po mnoha stránkách podivuhodný a tolik odlišný od jiných orgánů: Žádný jiný orgán netvoří ze dvou třetin tuky, mozek ano. Žádný jiný orgán nespaluje tak mohutně energii – mozek, který představuje asi jen 2 % z naší váhy, spotřebuje 20 % veškeré energie určené na provoz těla. A těmto dvěma odlišnostem bychom měli přizpůsobit dětský jídelníček, pokud chceme trochu přikrmit jejich chytrost.

Pro růst mozku: Chytré tuky
Aby mozek využil maximum z toho, co slibují geny, nutně potřebuje kvalitní stavební látky – řekněme „chytré“ tuky. Odborně jsou to omega-3 nenasycené mastné kyseliny a vyskytují se hlavně v tučných mořských rybách, kromě nich pak v určitých rostlinným olejích. Mají obrovský vliv na to, jak se vyvíjí šedá kůra mozková, naprosto zásadní význam proto mají pro nejmenší děti, v obdobích, kdy jejich mozek rychle roste. Jejich nedostatek při vývoji mozku pak nejde dodatečně doplnit a vyřešit.
- Před narozením
V posledních 3 měsících těhotenství si bere vyvíjející plod od matky obrovské množství těchto tuků. Problém může nastat u žen, které takřka nejedí ryby a samy mají těchto tuků nízkou hladinu. Tím snižují svým dětem šance na bystrost hbitost mozku, kterou by jinak od přírody dostaly.
- Po narození
Stejně tak je tomu po narození, kdy miminka získávají žádoucí tuky z mateřského mléka. I v něm je množství těchto tuků závislé na jídelníčku matky. Dávat si v zájmu dítěte dvakrát týdně porci mořské ryby se maminkám určitě vyplatí, protože udělají vše pro dobrý vývoj jeho mozku. A ten roste v tomto období nevídaným tempem: Zatímco mozek novorozence váží kolem 400 g, u ročního dítě je to už dvakrát tolik. Děti, které v této fázi překotného růstu, získávají dostatek potřebných tuků v mateřském mléce, se pak dříve a lépe učí mluvit a jsou i obratnější v trénování jemné motoriky a koordinaci pohybů.
- Do 6 let
To je období, kdy dětský mozek doroste takřka na svou velikost v dospělosti. Proto v prvních 6 letech života můžeme zásadně ovlivnit, jak kvalitně bude dětský mozek pracovat. Děti, které mají žádoucích tuků na jídelníčku dostatek, se rychleji učí, lépe se rozvíjejí jejich pohybové schopnosti a paměť. Jsou také klidnější a pohotovější. Je to tím, že tyto tuky se přímo podílejí na procesech v mozku. Při jejich nedostatku to samozřejmě začne skřípat.

Navíc: Pokud se dítě naučí jíst ryby, bude s toho mít užitek po celý život, protože jeho inteligence bude až do dospělosti stoupat více než by to bylo v případě, že by ryby nejedlo. V dospělosti „chytré“ tuky udržují mozek v kondici a předcházejí zhoršování paměti a nesoustředěnosti.

Které ryby jsou nejvhodnější
Jsou to především tučné mořské ryby z chladných vod, ale nejen ty. V obsahu zdravých tuků v rybách jsou velké rozdíly, jak vidíte z následujícího přehledu.

Obsah „chytrých“ tuků na 100 g:
Mořské ryby:
tuňák 5999 mg
makrela 2777 mg
sleď 2541 mg
čerstvé sardinky 1579 mg
losos 309 mg
platýs 482 mg

Sladkovodní ryby:
úhoř 1035 mg
sumec 877 mg
pstruh 717 mg

Kromě ryb..
… jsou stejné zdravé tuky v ořechách, zejména vlašských. Díle pak v oleji z řepky, dýňových a lněných semen.

Rybí prsty nepomohou
Vyrábějí se totiž z lisovaného nízkotučného rybího masa. Navíc se následným smažením či fritováním „obohatí“ o jednoznačně škodlivé tuky (trans-mastné kyseliny), které vznikají při přepalování při vysokých teplotách.
Takže nakoupíme raději kusové ryby a připravíme je pečeném nebo dušené.

Pro práci mozku: Cukr
Cukr je výborným zdrojem energie a k tomu zdrojem, který náš mozek přímo vyžaduje a ve velkém. Není divu, je v provozu 24 hodin denně, zvláště aktivní je v noci, kdy děti spí. A jeho asi 100 miliard buněk při té neutuchající aktivitě potřebuje stálý přísun energie.
Bohužel cukr je také palivo s nežádoucími účinky. Jak rychle únavu zažene, tak ji zase opětovně vyvolá, jakmile dítěti klesne hladina cukru v krvi. A to nemluvíme ani o riziku nadváhy, ani o cukrovce. Pokud tedy chcete, aby vaše dítě mělo mozek čilý a dost energie pro myšlení, musíte s cukrem na jídelníčku zacházet promyšleně. Přesněji řečeno nejen s cukrem, ale obecně se sacharidy, což na jídelníčku znamená pečivo, přílohy jako brambory, rýže a těstoviny, cereálie a veškeré sladkosti

Jak tedy cukr na jídelníček zařadit?
- Rychlé zdroje cukru pro tělo jako med nebo marmeládu zkombinujeme s kvalitními bílkovinami, například s tvarohem. Hodně cukru obsahuje i ovoce, proto je nejlepší ho také připravit s tvarohovým krémem.
- Dobré je také celozrnné pečivo, ale dáváme ho až větším dětem, pro předškoláky není vhodné. Obsahuje příliš mnoho vlákniny, což pro jejich organismus ještě není prospěšné, ale naopak zátěž. Podobně je to s celozrnnými těstovinami.
- K snídani, případně ke svačině, pokud dítě nesnídá, je nejvhodnější sladká porce, ať už to bude pečivo s marmeládou nebo cereálie. V noci totiž mozek jel na plné obrátky čerpal k tomu energii ze zásob uložených v játrech. Ty je nyní třeba doplnit, protože je to železná rezerva organismu.
- Vyhnout bychom se na dětském jídelníčku měli tučným sladkostem, což je hlavně sladké pečivo, jak domácí, tak kupované. Zdravou variantou může být třeba mléčná kaše s ovocem a vlašskými ořechy.
- Mimina cukr navíc nepotřebují, mateřské mléko jim dodá energie dostatek. Slazené čaje jsou zbytečný a pro budoucí vývoj škodlivý zvyk.

Kolik cukru denně?
Zatímco u žádoucích tuků zápasíme na jídelníčku s nedostatkem, u cukrů je to naopak. Pohlídat si musíme nadbytek. V následujícím přehledu jsou nejvyšší doporučené dávky podle věku, pokud se dopracujete s vyššímu číslu, pak je možné, že za nesoustředěností dítěte a výkyvy nálad je právě přebytek cukru. Když mu jídelníček upravíte, pak se zlepší i práce mozku, protože přestane trpět výkyvy množství cukru v krvi.
1 rok 26 g cukru
2 až 3 roky 29 g cukru
4 až 6 let 40 g cukru
7 až 9 let 47 g cukru
13 až 14 let 58 g cukru/ dívky, 71 g cukru/ chlapci
15 až 18 let 66 g cukru/ dívky, 82 g cukru/ chlapci

Doporučujeme: Odhadnout, kolik cukru dítě snědlo, není právě snadné. K přesnější představě dojde jen tak, že si budete zapisovat nejen o cukr nasypaný do čaje, ale také všechny další sladké potraviny a podívat se na obal, kolik cukru výrobek obsahuje.

A ještě….
Lecitin
A kromě toho mozek potřebuje speciální živiny, určené právě pro provoz mozkových závitů. Mezi těmi je velice důležitý lecitin – dá se koupit i v lékárně a brát nějakou dobu jako doplněk stravy, není to ale vhodné trvale. Po ruce totiž máme velmi dobrý zdroj – což jsou žloutky.
Bílkoviny
Ty mozek potřebuje pro výrobu látek, které zprostředkují spojení mezi nervovými buňkami. Kvalitními zdroji jsou sýry, ryby, vejce a také ořechy.
Minerály
Důležitý je vápník, který nejlépe dodají tvrdé sýry, a hořčík. Na ten je bohatý přírodní kakao.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock


google-site-verification: google721ee71ef43a266b.html